Reis Islamske zajednice Rifat ef. Fejzić, putem svog naloga na mreži “X” uputio je čestitku povodom Dana Sandžaka.

Dan Sandžaka se obilježava 20. novembra, na datum kada je 1943. godine u Pljevljima osnovano Zemaljsko antifašističko vijeće narodnog oslobođenja Sandžaka.

Za predsjednika vijeća imenovan je Sreten Vukosavljević, profesor Beogradskog univerziteta, a za potpredsjednika muftija Murat ef. Šećeragić povjerenik Islamske zajednice sa Sandžak, Srbiju i Crnu Goru.

ZAVNOS je formiran na temeljima inicijative AVNOJ-a, a koja je podrazumijevala formiranje jedinstvenog vijeća za područja Crne Gore, Boke, Sandžaka i Kosova.

U jesen 1943. godine, kapitulacijom Italije u Drugom svjetskom ratu, došlo je oslobođenja Pljevlja, Bijelog Polja, Nove Varoši, te dijela Novog Pazara, Tutina, Sjenice i Priboja, što je izazvalo ubrzano rasplamsavanje antifašističkog pokreta u ovim mjestima i nekoliko mjeseci poslije dovelo do osnivanja ZAVNOS-a.

ZAVNOS su činili 62 delegata. I to: po 14 iz Pljevaljskog i Bjelopoljskog sreza, 12 iz mileševskig sreza, a po 11 iz srezova Priboj i Nova Varoš. Bili su zastupljeni pripadnici svih vjerskih i nacionalnih skupina, a bilo je izabrano i pet žena.

Tada je formiran i Izvršni odbor ZAVNOS-a sa Sretenom Vukosavljevićem kao predsjednikom, te Muratom ef. Šećeragićem, Dušanom Ivovićem i Mirkom Ćukovićem kao potpredsjednicima.

ZAVNOS je imao:

Predsjedništvo, Izvršni odbor (Vladu), sedam odsjeka: upravni, privredno-finansijski, prosvjetni, informativno-propagandni, socijalni, zdravstveni i vjerski.

Područje na kojem je ZAVNOS imao jurisdikciju činilo je osam sandžačkih srezova: deževski, sjenički, pribojski, prijepoljski, štavički, novovaroški, bjelopoljski i pljevaljski.

U to vrijeme je pokrenut u časopis “Sandžak”, kao javno glasilo ZAVNOS-a.

Trećom odlukom sa Drugog zasjedanja Avnoj-a, Sandžaku se dodjeljuje federalni status i ravnopravan odnos sa svim ostalim republikama i pokrajinama Jugoslavije.

ZAVNOS je ukinut 29. marta 1945. godine na zasjedanju u Novom Pazaru. Područje pod upravom ZAVNOS-a tada je podijeljeno između SR Crne Gore i SR Srbije.