Iako se Međunarodni dan maternjeg jezika slavi počev od 2000. godine, na inicijativu Bangladeša, ovaj datum se vezuje za odavanje počasti studentima koji su ubijeni u Bangladešu 21. 02. 1952. godine tokom protesta zbog nemogućnosti korištenja bengalskog jezika kao zvaničnog, iako je ovaj jezik koristila većina stanovništva.
Članice organizacije UN za obrazovanje, nauku i kulturu (UNESCO) obilježavaju taj dan kako bi ukazale na značaj poštovanja osnovnog ljudskog prava koje nam obezbjeđuje da možemo u svim prilikama da se koristimo svojim maternjim jezikom, a time i da njegujemo jezičku kulturu zajednice kojoj pripadamo.
Istovremeno, članice UNESCO-a na ovaj dan promovišu multikulturalnost i višejezičnost kao bogatstvo određene teritorije. Pravo na slobodu mišljenja i izražavanja jedno je od prava definisanih Univerzalnom deklaracijom o ljudskim pravima, dok Rezolucija UN 61/266 poziva svoje članice da “promovišu očuvanje i zaštitu svih jezika koje ljudi na svijetu koriste”.
“Maternji jezik je jedan od najvažnijih elemenata u potvrdi identiteta. To je neotuđivo pravo svakog insana na dunjaluku. Maternji jezik je jezik naših predaka koji mi nasljeđujemo i preuzimamo u emanet. On je posebna riznica socio – kulturološkog bogatstva i blagodati. Nažalost, u svakodnevici izgleda kao da maternji jezik uzimamo tek tako, kao nešto što postoji samo od sebe… zaboravljajući pritom mnogobrojne uloge i značaje koje jezik vrši i ima.”, ističe Azra Glavatović, prof. maternjeg jezika i književnosti u Medresi “Mehmed Fatih”.
Da bi sačuvali nešto što cijenimo važnim moramo njegovati posebnu emociju prema tome i ljubav. “Ukoliko nešto smatramo veoma važnim kao što je maternji jezik, na nama starijima je da konstantno ukazujemo na to, budimo ljubav i razvijamo svijest o maternjem jeziku. Svaku važnost koji istinski živimo, vrednujemo, njegujemo i unapređujeno možemo prenijeti na mlade. Mladi su otvoreni i spremni da prihvate ono što su emaneti njihovih predaka.”, zaključuje prof. Azra Glavatović.
Medesa “Mehmed Fatih” već tradiocionalno obilježava ovaj važan datum, kroz različite aktivnosti učenika i učenica. Ovog puta te aktivnosti će trajati dva dana.
Međunarodni dan maternjeg jezika tradicionalno se obilježava u našoj školi već duži niz godina. Naši učenici, svjesni činjenice da jezik predstavlja dio njihovog kulturnog ali i vjerskog identiteta, ovaj dan obilježit će nizom prikladnih aktivnosti. Organizovanjem kviza znanja maternjeg jezika, prigodnog programa koji uključuje interpretaciju sevdalinki, eseja o bosanskom i albanskom jeziku, izvođenjem tradicionalnih narodnih pjesama, šaljivim skečevima koji kroz komiku i smijeh govore o onome šta su problemi koji su vidljivi kada je u pitanju očuvanje jezika ali i njegovu promjenu s generacije na generaciju, medresa na sebi svojstven način ovaj dan pretvara u dvodnevni program u kojem će učešće uzeti učenici medrese uz mentorstvo njihovih profesora maternjeg jezika i književnosti.” kazao je za naš portal prof. Mensur Padović.
“Medresa kao multinacionalna škola svojim pristupom i ovog puta dokazuje da stoji na braniku onoga što su temelji jednog identiteta, tačka prepoznavanja i postojanja jednog naroda, ali i osnov za uvažavanje i razumijevanje različitosti.” zaključuje prof. Padović.
Da podsjetimo, jezik je jedan od osnovnih simbola svake zemlje i naroda. Jezik za zemlju predstavlja isto što i ime za čovjeka. Bez obzira na razlike među ljudima, maternji jezik spaja sve ljude istog porijekla. “Raštrkani” po cijelom svijetu, nosimo sa sobom klicu istog, onoga što će nas uvijek činiti jedinstvenim.