Muslimani širom Evrope suočavaju se sa “zabrinjavajućim porastom” rasizma koji je, djelimično, podstaknut “dehumanizujućom anti-muslimanskom retorikom”, saopštila je vodeća agencija za ljudska prava EU. U izvještaju se navodi da je skoro polovina ispitanih muslimana nedavno iskusila diskriminaciju.

Istraživanje koje je u četvrtak objavila Agencija EU za temeljna prava (FRA) obuhvatilo je 9.600 muslimana iz 13 zemalja članica i pokazalo da se rasizam i diskriminacija isprepliću u mnogim aspektima njihovog života. Ljudi su prijavili slučajeve vršnjačkog nasilja nad djecom u školama, nejednakost prilikom zapošljavanja i predrasude pri iznajmljivanju ili kupovini nekretnina.

Iako je istraživanje završeno prije napada Hamasa na Izrael 7. oktobra 2023, što je dovelo do žestokih odgovora u Gazi, agencija sa sjedištem u Beču navodi da su incidenti mržnje prema muslimanima nastavili da rastu nakon izbijanja konflikta.

“Svjedočimo zabrinjavajućem porastu rasizma i diskriminacije prema muslimanima u Evropi.” rekla je direktorica agencije Sirpa Rautio.

“To je dodatno podstaknuto sukobima na Bliskom istoku i pogoršano dehumanizujućom retorikom koju vidimo širom kontinenta.”

Nakon napada 7. oktobra, vlasti su pokušale da suzbiju porast zločina iz mržnje usmjerenih na muslimanske i jevrejske zajednice, od pokušaja paljenja sinagoge u Berlinu do desetina prijetnji i uvreda upućenih muslimanskim vijećima i džamijama u Francuskoj.

Istraživanje FRA-e je pokazalo da je 47% muslimana iz Austrije, Belgije, Danske, Finske, Francuske, Njemačke, Grčke, Irske, Italije, Luksemburga, Holandije, Španije i Švedske doživjelo rasizam u pet godina prije 2022, što je porast u odnosu na 39% iz 2016. godine.

“Ono što vidimo je da se situacija muslimana pogoršava.” rekla je Vida Beresnevičiūtė, koautorica istraživanja.

“Postaje sve teže živjeti kao musliman u EU.”, kazala je ona.

Stope prijavljene diskriminacije bile su najviše u zemljama s jakim desničarskim pokretima. U Austriji, gdje je antimuslimanska Slobodarska partija (FPÖ) najpopularnija, 71% muslimana prijavilo je rasističke incidente. U Njemačkoj, gdje Alternativa za Njemačku (AfD) dobija na popularnosti, 68% ispitanih doživjelo je diskriminaciju.

Muslimani su se suočili s preprekama na tržištu rada, gdje je 39% prijavilo diskriminaciju, a 41% radilo poslove za koje su prekvalifikovani. Trećina (35%) je navela da su imali poteškoće pri kupovini ili iznajmljivanju stanova zbog diskriminacije, što je povećanje sa 22% iz 2016. godine. Ove pojave imaju dugotrajne posljedice, jer su muslimani skloniji životu u siromaštvu, prenatrpanim stanovima i privremenim poslovima, a tri puta su češće napuštali školu rano u odnosu na ostatak populacije.

Posebno su zabrinjavajuća iskustva mladih muslimana. Više od polovine muslimana rođenih u Evropi (55%) osjetilo je rasnu diskriminaciju pri traženju posla u posljednjih pet godina, što ukazuje na nejednako postupanje uprkos istim jezičkim sposobnostima i kvalifikacijama. Žene koje nose vjersku odjeću, poput marame, prijavile su veće stope diskriminacije, a kod žena od 16 do 24 godine, koje nose vjersku odjeću, ta stopa je iznosila 58%.

Malo njih se odlučilo prijaviti incidente, jer je samo 6% izjavilo da su podnijeli žalbu ili prijavu. FRA poziva zemlje članice da pooštre kazne za diskriminaciju i zločine iz mržnje te da prikupljaju podatke o etničkom porijeklu kako bi donosili bolje politike. Ovo istraživanje dolazi nakon izvještaja iz prošle godine koji je pokazao da skoro polovina crnaca u EU prijavljuje diskriminaciju, dok je istraživanje iz jula otkrilo da je većina jevrejskih ispitanika doživjela antisemitizam.

Ovi izvještaji ukazuju na to da je “rasizam i rasna diskriminacija uporan fenomen u EU koji treba rješavati,” rekla je Beresnevičiūtė. “Bez konkretnih napora, ovaj problem neće nestati.”, zaključila je.