U prostorijama Mešihata Islamske zajednice u Crnoj Gori promovisana je knjiga “Školstvo u Crnoj Gori za vrijeme osmanske uprave kao osnova za stvaranje kulturne baštine Bošnjaka (1878–1913)”, autora Amine Lile i Afana Latića.

Promociju je moderirao generalni sekretar Mešihata, Fuad Čekić, koji je ujedno govorio o značaju istraživačkog rada na ovom polju. On je istakao da se knjiga temelji na bogatoj arhivskoj građi, pružajući čitaocima priliku da sami formiraju stavove na osnovu dokumenata predstavljenih u djelu.

Čekić je posebno naglasio važnost integralnog obrazovanja u tom periodu, koje je obuhvatalo i svjetovne predmete. Takođe je izrazio žaljenje što školski udžbenici danas zanemaruju istaknute ličnosti tog vremena, poput hafiza Saliha Gaševića.

Jedan od autora, Afan Latić, u svom uvodnom obraćanju ukazao je na nedovoljnu pažnju koja se u savremenom društvu posvećuje izučavanju istorije i kulture.

Autorica Amina Lila, istakla je značaj arhivske građe korištene u djelu, koja obuhvata dokumente iz Pljevalja, Bijelog Polja, Rožaja, Berana, Kolašina, Plava i Gusinja.

Dokumentacija, preuzeta iz arhiva u Istanbulu, uključuje preko deset hiljada dokumenata, od kojih je u knjizi obrađen samo jedan dio, s posebnim fokusom na područja tadašnjeg Kosovskog vilajeta koja su se nalazila u današnjoj Crnoj Gori.

Knjiga je podijeljena u tri dijela:

• Prvi dio daje pregled obrazovnog sistema u Crnoj Gori tokom osmanske uprave, s naglaskom na njegovu inkluzivnost.

• Drugi dio obrađuje biografije istaknutih ličnosti iz tog perioda.

• Treći dio donosi originalne arhivske dokumente, koji pružaju autentičan uvid u kulturnu i obrazovnu raznolikost Crne Gore u navedenom periodu.

Ovo djelo predstavlja značajan doprinos očuvanju i promociji kulturne baštine Bošnjaka, oslanjajući se na preciznu i bogatu dokumentaciju koja čitaocima omogućava sveobuhvatan uvid u razvoj školstva i društva.