“Svaki od vas je pastir i svaki je odgovoran za svoje stado. Vladar je pastir i odgovoran je za svoje podanike; čovjek je pastir u svojoj porodici i odgovoran je za svoje ukućane; žena je pastirica u kući svoga muža i odgovorna je za ono za šta je zadužena. Svi ste vi pastiri i svi ste odgovorni za svoje stado.” (Buharija i Muslim)

Ovim hadisom Poslanik s.a.v.s nas upozorava na odgovornost roditeljstva. Biti odgovoran roditelj, otac ili majka, znači biti svjestan Boga i emaneta koji ti je podario darovanjem djeteta. Jedan od izazova roditeljstva danas je i upotreba savremene tehnologije.

U današnje vrijeme, roditelji se sve češće suočavaju s izazovima koje donosi upotreba tehnologije kod djece. Koliko često posegnemo za telefonom ili tabletom da smirimo dijete koje plače ili mu skrenemo pažnju? Švedska uprava za javno zdravlje nedavno je izdala nove smjernice, a cilj je da se smanji vrijeme koje djeca provode pred ekranom, čuvajući njihovo zdravlje i dobrobit.

Ministar za socijalna pitanja, Jakob Forsmed, istaknuo je da je vrijeme da stavimo zdravlje djece ispred profita tehnoloških kompanija.

„Zdravlje naše djece je najvažnije.”, rekao je, naglašavajući da tehnologija, iako korisna, može imati negativne posljedice ako se pretjerano koristi.

Prema ovim smjernicama:

Djeca mlađa od dvije godine ne bi trebala koristiti ekrane uopšte.

Mala djeca od dvije do pet godina mogu provesti do jednog sata dnevno pred ekranom.

Školski uzrast od šest do 12 godina treba ograničiti na najviše dva sata dnevno.

Tinejdžeri od 13 do 18 godina mogu koristiti ekrane do tri sata dnevno.

Roditelji se često pitaju kako izbjeći konflikt oko uređaja. Stručnjaci predlažu jednostavne, ali učinkovite metode. Dr. Elizabet Ejzlvud, klinički psiholog, naglašava da vrijeme provedeno pred ekranom može ometati jezični i društveno-emocionalni razvoj male djece. Djeca moraju imati priliku za igru, interakciju licem u lice i istraživanje stvarnog svijeta, što tehnologija ne može zamijeniti.

Kimberli Glaspie, specijalistica za dječje ponašanje, ističe da ovisnost o tehnologiji nije samo mit – to je stvarnost koja može izazvati ozbiljne probleme. Mnogi roditelji primjećuju da njihova djeca postaju razdražljiva i sklona ispadima bijesa kada im se oduzme ekran. To je zato što djeca traže „dopaminski udar“ koji tehnologija pruža, a roditelji ih često smiruju uređajima umjesto da im pruže pažnju na tradicionalan način.

Kako pomoći djetetu da smanji vrijeme pred ekranom?

Postavite jasna pravila i granice. Djeca bolje prihvataju pravila kada su ona jasna i dosljedno primijenjena.

Napravite raspored. Djeca trebaju znati kada mogu koristiti uređaje, ali i kada je vrijeme za druge aktivnosti.

Budite postupni. Ne oduzimajte uređaje naglo, već postupno smanjujte vrijeme i zamjenjujte ga zabavnim, stimulativnim aktivnostima.

Uključite dijete u donošenje pravila. Postavljanjem zajedničkih pravila, djeca će se osjećati uključeno i biti spremnija da ih poštuju.

Pokažite dobar primjer. Ako djeca vide roditelje kako stalno koriste uređaje, bit će im teže odreći se ekrana. Budite prisutni i prisni.

Na kraju, najvažnije je provoditi kvalitetno vrijeme s djecom, bez digitalnih ometanja. Igra, priča i zajedničke aktivnosti jačaju obiteljske veze i doprinose razvoju zdravih navika. Tehnologija može biti koristan alat, ali je na nama da je koristimo s mjerom i mudro.