Hvala Allahu, Milostivom, Samilosnom. Od Njega pomoć u odluci pri svakoj dilemi tražimo. Milost, uputu i oprost od Njega Uzvišenog molimo za našu omladinu i naše starije.
Salavat i selam donosimo na Allahovog miljenika i poslanika Muhammeda, sallAllahu alejhi ve sellem, Allahovo zadovoljstvo prizivamo njegovoj porodici čistoj, ashabima plemenitim i svim vjernicima i vjernicama do Dana Sudnjeg.
Cijenjena braćo u islamu,
Naša plemenita vjera nas uči da spremni budemo, da se na početku svega imanski odredimo, svoju namjeru Bismillom definišemo, i da se naposljetku u Allaha istinski pouzdamo.
Početak nove školske godine je jedan od početaka koji mnoge domove i porodice što direktno što indirektno dodiruje.
Kao vjernici, odgovorni smo za svoju djecu. Često bivamo podsjećani da smo dužni izvesti svoju djecu na pravi put. Mnogi to shvate samo u egzistencijalnom smislu, ali kur’anski savjet dopire u vječnost, da naša djeca odrastaju sa znanjem o ovom i budućem svijetu. Allah Uzvišeni kaže:
وَٱلَّذِينَ ءَامَنُواْ وَٱتَّبَعَتْهُمْ ذُرِّيَّتُهُم بِإِيمَٰنٍ أَلْحَقْنَا بِهِمْ ذُرِّيَّتَهُمْ وَمَآ أَلَتْنَٰهُم مِّنْ عَمَلِهِم مِّن شَىْءٍۢ ۚ كُلُّ ٱمْرِئٍ بِمَا كَسَبَ رَهِينٌ
“Onima koji su vjerovali i za kojima su se djeca njihova u vjerovanju povela priključićemo djecu njihovu, a djela njihova nećemo nimalo umanjiti – svaki čovjek je odgovoran za ono što sam čini.”
Iz ovog kur’anskog ajeta razumijemo da iman ne treba biti samo naše lično interesovanje. U obavezi smo potruditi se da naša djeca prihvate vrijednosti imana, da nam ih Uzvišeni priključi na Sudnjem danu, da nagrada naša bude potpuna. Kao što svaku blagodat najradije dijelimo sa svojom porodicom, tako i ponajprije sa blagodati imana moramo postupiti.
Realnost života, prilika i trendova oko nas svjedoči da je industrija zabave za djecu vrlo često ideološki orijentisana. Opasnost od beskorisnog gubljenja vremena predstavljana putem različitih mreža i platformi je tako moćno oruđe da jednostavno neko drugi ko zna odakle pod našim vlastitim krovom odgaja i usmjerava našu djecu.
Zato je važno da na početku školske godine uputimo na početak mektebske godine. Bez dvoumljenja se može reći da je upućivanje djeteta u mekteb u ovakvim okolnostima najbolje što za njega možemo učiniti.
Draga braćo, kada posmatramo pticu sa travom i grančicama u kljunu, pomislimo da se ta nedužna životinja samo igra. Međutim, ako je pomnije ispratimo, shvatićemo da ona radi vrlo ozbiljan posao, plete svoje gnijezdo, gradi sebi dom.
Kad posmatramo djecu kako se igraju, to uopšte nije samo bezazlena igra. Djeca igrom grade svoju ličnost u potpunoj ozbiljnosti. Zato je mekteb važan, da se njihovom odrastanju i ponude istinske vrijednosti na kojima će graditi svoje sjutra.
Iz Sunneta Allahovog Poslanika, sallAllahu alejhi ve sellem znamo da je nazivao selam djeci, da je pokazivao interesovanje o njihovim igrama. Kroz sve to im je u podsvijesti ukazivao da su jednako važni kao i odrasli. Zato odlučnost roditelja i uticaj na roditelje da pošalju djecu u mekteb djeci šalje poruku da su važni.
Žena po imenu Zejneb bint Humejd je povela svog sina Muhammedu, sallAllahu alejhi ve sellem kako bi dao prisegu na vjernost Poslaniku. Muhammed, sallAllahu alejhi ve sellem je rekao: “Još je mali”, a zatim ga je pomilovao po glavi i uputio Allahu dovu za njega.
Iz ovog slučaja razumijemo da djetetu ne treba oduzeti djetinjstvo i opteretiti ga dužnostima odraslih. Mekteb je zato neformalni oblik obrazovanja i odgoja, prilagođen uzrastu i posvećen usađivanju duhovnih vrijednosti.
Konačno, draga braćo, za svoju djecu ćemo biti pitani na Sudnjem danu. Ne o količini nasljedstva i nekretnina koje smo im ostavili, već o tome da li su se za nama u imanu poveli, da li smo ih učili čestitosti, poštenju, pravednosti, dobroti i milosti.
Istiniti princip po kojem će “Svako dobiti ono što bude djelima zaslužio”, najočitije se dokazuje u potomstvu. Onoga ko zanemari vjerski odgoj svoje djece, njegova djeca će zanemariti u starosti.
Allahov Poslanik, sallAllahu alejhi ve sellem obećava silnu nagradu onome ko bude uzrok upute jednog čovjeka na pravi put. Ta nagrada je sigurno još veća kada budete sebebom (uzrokom) da uputu nađe čovjek sjutrašnjice, to jest – današnje dijete. Iskoristimo ovu šansu, možda jedna rečenica nekom djetetu danas: “Zašto ne bi pošao u mekteb” može sjutra od njega učiniti divnog čovjeka.
Imamu Šafiji u djetinjstvu i ranoj mladosti je poezija bila hobi. Spjevao je divne stihove pred Mus’ab E-Zubejrijem pa mu je ovaj učenjak, vidjevši njegovu oštroumnost rekao: “Gdje si ti u fikhu o Šafija”? Ova jedna rečenica je bila motiv da se imam Šafija posveti izučavanju fikha i postane znamen svog vremena i učenjak islamskog ummeta čije znanje i danas koristi čitav islamski ummet.
Molimo Allaha Uzvišenog da nam otvori puteve spoznaje koji Njemu vode, da uputi nas i naše porodice i sve na koje možemo riječju i plemenitom preporukom djelovati.