Piše: Bajram Osmanović, svršenik Medrese “Mehmed Fatih”, student na Fakultetu političkih nauka drugi ciklus “Odnosi sa javnošću -PR menadžer”

Ramazan je najodabraniji mjesec u islamu, vrijeme duhovnog uzdizanja, ibadeta i čišćenja duše. To je mjesec u kojem se spušta Allahova milost, otvaraju vrata oprosta i množe nagrade za dobra djela. Kako bismo ove preostale dane mubarek mjeseca iskoristili na najbolji način, važno je imati jasan plan i pridržavati se ključnih ibadeta i preporučenih djela. Lista onoga što treba uraditi u ramazanu može nam pomoći da organizujemo svoje vrijeme, posvetimo se postu, namazu, učenju Kur’ana, dovama i dobrim djelima, te tako postignemo duhovni napredak i Allahovo zadovoljstvo.

1. Zamoliti Uzvišenog Allaha da ti omogući da shvatiš veličinu mubarek mjeseca ramazana i u njemu postigneš ono što su postizali prvi sljedbenici islama.

Uzvišeni Allahu, podari mi razumijevanje veličine i blagoslova mubarek mjeseca ramazana. Omogući mi da osjetim njegovu pravu vrijednost i iskoristim svaku njegovu blagodat na način koji će Te zadovoljiti. Nadahni me da se u ovom svetom mjesecu posvetim ibadetu, pokajanju i čišćenju srca, da moj post ne bude samo odricanje od hrane i pića, već i prilika za duhovni rast, jačanje imana i približavanje Tebi. Gospodaru, pomozi mi da u ramazanu postignem ono što su postizali prvi sljedbenici islama – iskrenu bogobojaznost, predanost u ibadetu, strpljenje u iskušenjima i nesebičnost u pomaganju drugima. Podari mi snagu da ustrajem u činjenju dobra, da moje dove budu primljene, a moji grijesi oprošteni.

2. Truditi se da svaki dan ispostimo u ime Allah, dž.š., popravljaući sebe te čistim srcem traži nagradu za to samo od Allaha.

Poslanik, neka je mir i blagoslov na njega, rekao je:

“Ko god isposti ramazan s imanom i iskrenom namjerom, tražeći nagradu samo od Allaha, biće mu oprošteni prijašnji grijesi.” (Buhari i Muslim)

Neka ti ovaj hadis bude stalni podsjetnik da post ne nosi samo fizičku dimenziju, već i ogromnu duhovnu korist, jer je to prilika za oprost grijeha i sticanje Allahove milosti.

3. Proučiti, obnavljati i čitati  Kur*an, i nastojati da se što više družimo sa njim, kako je to prakticirao Poslanik Muhammed, a.s.

Džibril, alejhis-selam, dolazio je Poslaniku, neka je mir na njega, svake godine u ramazanu i zajedno su ponavljali Kur’an. U posljednjoj godini njegovog života, ponovili su ga dva puta. Ovaj čin naglašava važnost redovnog učenja i razmišljanja o Kur’anu tokom ramazana.

Postavi sebi cilj da svaki dan proučiš određeni dio, bilo da je to jedan džuz ili koliko možeš, s iskrenom namjerom da se približiš Allahu i živiš prema Njegovim uputama.

4. Ustajte na sufur.

Sufur/sehur nije samo fizička priprema za post, već i duhovna prilika da započneš dan s bereketom i Allahovom milošću.

Poslanik,a.s., rekao je:

Sehurite, jer je u sehuru blagoslov.” (Buhari i Muslim) Sehur donosi snagu za post i olakšava izdržljivost tokom dana, ali ujedno je i trenutak kada se spušta Allahova milost i kada su dove posebno primljene. Iskoristi ove trenutke da uputiš iskrene dove, tražiš oprost i pripremiš svoje srce za dan ispunjen ibadetom i dobrim djelima.

5. Upućujte Allahu, dž.š., dove tokom posta.

Tokom posta upućuj Allahu iskrene dove, jer je to jedno od najblagoslovljenijih vremena kada se dove ne odbijaju. Muhammed, a.s., rekao je:

“Dove trojice se ne odbijaju: vladara koji pravedno sudi, postača dok ne prekine post i dove onoga kome je učinjena nepravda.” (Tirmizi) Iskoristi svaki trenutak posta da moliš za dobro na ovome i budućem svijetu – za sebe, svoju porodicu i sve muslimane. Traži Allahovu uputu, milost i oprost, jer su ramazanske dove posebna prilika da se srce približi Allahu i da se ostvare želje koje su iskreno uperene prema Njemu.

6.  Dajite sadaku i budite korisni ljudima.

Dijelite sadaku i trudite se biti od koristi ljudima, jer je to jedno od najvrednijih djela, posebno u mjesecu ramazanu. Poslanik Muhammed, neka je mir i blagoslov na njega, bio je najdarežljiviji među ljudima, a njegova velikodušnost bila je najizraženija upravo u ramazanu. Prenosi se da je Ibn Abbas, radijallahu anhu, rekao:

“Allahov Poslanik, neka je mir i blagoslov na njega, bio je najdarežljiviji čovjek, a najdarežljiviji je bio u ramazanu kada bi ga Džibril podučavao Kur’anu. Bio je darežljiviji od povjetarca koji donosi kišu.” (Buhari i Muslim)

Ramazan je prilika da se približimo Allahu kroz pomaganje drugima – bilo kroz materijalnu sadaku, lijepu riječ, osmijeh, pruženu ruku pomoći ili bilo koje dobro djelo. Pomozimo siromašnima, nahranimo postače, podržimo one u potrebi i trudimo se biti uzrok dobra u društvu.

7. Izbjegavajte sve što bi moglo ugroziti post kao što su laž, zajedljivost, varanje, ljutnja, ogovaranje…

 Izbjegavajte sve što bi moglo umanjiti ili ugroziti vaš post, poput laži, ogovaranja, varanja, ljutnje i loših riječi. Post nije samo suzdržavanje od hrane i pića, već i čišćenje srca, misli i ponašanja.Poslanik, neka je mir i blagoslov na njega, upozorio je na to rekavši:

Ko god ne odustane od laganja, loših djela i bude se drugima obraćao pogrdnim i podrugljivim riječima, zaista Allahu ne treba njegovo ustezanje od jela i pića.” (Buhari)

Suština posta nije samo fizičko odricanje, već i moralna i duhovna disciplina. Zato se trudite da vaš post bude ispunjen dobrim djelima, blagim riječima, strpljenjem i plemenitim ponašanjem. Podsjećajte se da je svaki trenutak ramazana prilika za duhovni rast i približavanje Allahu

8. Ne pretjerujte sa jelom tokom iftara.

Ne pretjerujte s jelom tokom iftara, jer umjerenost donosi zdravlje tijelu i duhovnu smirenost. Iftar je trenutak zahvalnosti i blagoslova, ali ne bi trebao biti prilika za pretjerivanje i iscrpljivanje tijela prekomjernom hranom.

Allah, dž.š., u Svetoj knjizi kaže:

I jedite i pijte, samo ne pretjerujte; On ne voli one koji pretjeruju. (El-A`raf, 31)

Poslanik, neka je mir i blagoslov na njega, rekao je:

“Čovjek ne puni goru posudu od svoga stomaka. Dovoljno mu je nekoliko zalogaja da održi snagu, a ako već mora, neka trećinu stomaka ispuni hranom, trećinu pićem, a trećinu ostavi praznom za disanje.” (Tirmizi)

Umjerenost u iftaru olakšava obavljanje ibadeta, omogućava bolju koncentraciju u namazu i čini post zdravijim za tijelo i dušu. Iftar započnite hurmama i vodom, a zatim jedite postepeno, s mjerom i zahvalnošću prema Allahu na opskrbi koju vam je dao.

9. Tražite oprost, jer je ramazan mjesec u kojem Allah oslobađa ljude vatre džehennemske.

Ovo je posebno vrijeme u kojem Allah, iz Svoje neizmjerne dobrote, briše grijehe i oslobađa Svoje robove iz džehennemske patnje.

Vjerovjesnik, neka je mir i blagoslov na njega, rekao je:

Zaista, Allah svake noći ramazana oslobađa ljude od Vatre.” (Ahmed)

Ramazan je prilika da se iskreno pokajemo za svoje grijehe i tražimo Allahovu milost. Iskoristimo ove blagoslovljene dane i noći da uputimo dove, tražimo oprost (istigfar) i molimo Allaha da nas učini od onih kojima će biti oprošteno. Neka nam stalna dova bude:

“Allahu moj, Ti si Onaj koji mnogo prašta, voliš oprost, pa mi oprosti.” (Tirmizi)

10. Nahranite siromašne i ugostite druge svojim iftarom.

Nahranite siromašne i podijelite iftar s drugima, jer je to djelo koje donosi veliku nagradu i bereket. Ramazan je mjesec suosjećanja, zajedništva i pomaganja onima koji su u potrebi.

Poslanik, neka je mir i blagoslov na njega, rekao je:

“Ko god nahrani postača iftarom, imat će nagradu kao i on, a postaču se njegova nagrada neće umanjiti.” (Tirmizi)

Davanje iftara, bilo kroz pripremu obroka, donaciju ili pozivanje drugih da zajedno iftare, donosi veliku nagradu i približava nas Allahovoj milosti. Iskoristimo ramazan da širimo dobrotu, pomognemo siromašnima i unesemo radost u srca drugih, jer svaki gest ljubaznosti i darežljivosti množi se u ovom mjesecu.

12. Uložite veći trud u posljednjoj trećini ramazana, pogotovo u njegovim neparnim noćima, zadnje trećine.

Poslanik, neka je mir i blagoslov na njega, pojačavao je svoj ibadet u ramazanu, a naročito u njegovih posljednjih deset dana i noći.Prenosi se od Aiše, radijallahu anha:

“Kada bi nastupila zadnja trećina ramazana, Allahov Poslanik, neka je mir i blagoslov na njega, bi se potpuno posvetio ibadetu, noći bi provodio u namazu i budio svoju porodicu.” (Buhari i Muslim)

13. Učite dovu u Lejletu-l-kadru: Allâhumme inneke afuwwun tuhibbu-l-afwe fafu annî! O Allahu, ti si Opraštač! Voliš one koji traže oprost, pa oprosti meni!!

Lejletu-l-Kadr je noć kada se određuju sudbine, kada Allah spušta neizmjernu milost i kada su dove posebno primljene. Zato iskoristimo zadnju trećinu ramazana. Noći u namazu, učenju Kur’ana i dovi, moleći Allaha da nam oprosti grijehe i uputi nas na Pravi put.

Također, na kraju ramazana, zamolite Allaha da primi sva vaša dobra djela koja ste uradili u ovom mubarek mjesecu, citirajući Plemeniti govor.

“Gospodaru naš, primi od nas, jer Ti uistinu sve čuješ i sve znaš.” (El-Bekara, 127)

S iskrenom vjerom i nadom u Allahovu milost, tražimo da nam bude primljen post, namaz, sadaka, dove i svako dobro koje smo učinili, kako bismo izašli iz ramazana očišćeni od grijeha i bliži Allahovoj milosti.

Ramazan je neprocjenjiva prilika za duhovni rast, čišćenje duše i približavanje Allahu kroz ibadet, dobročinstvo i traženje oprosta. Svaki trenutak ovog blagoslovljenog mjeseca treba iskoristiti na način koji će nam donijeti Allahovu milost i zadovoljstvo, a usvojene navike trebamo nastaviti i nakon ramazana. Osim što gledamo šta zajednica i ljudi oko nas rade. Truditi se da svakoga dana, časa biti od koristi. Biti koristan član i svoje porodice i svoje zajednice. I bitnost kontinuiteta, Ramazan traje 29/30 dana. Ne može se ništa očistiti za dva, tri dana. I sve velike Božanske poruke nam govore koliko kontinuitet i kontinualan rad  donose  plodove i rezultate.

Neka nam cilj ne bude samo post, već i unutarnja promjena – srce ispunjeno vjerom, jezik vlažan od spominjanja Allaha i ruke ispružene ka dobrim djelima. Molimo Allaha da nam primi post, ibadet i sve što smo činili u ovom mubarek mjesecu, te da nas učini od onih kojima će biti oprošteno i koji će biti upisani među stanovnike Dženneta. Amin!