Albanija, smještena na jugoistoku Evrope, često je neotkriveni dragulj Balkana. Ova mala zemlja s bogatom istorijom, prelijepom prirodom i dinamičnom kulturom nudi putnicima priliku da istraže spoj drevnih civilizacija, različitih religijskih uticaja, a posebno islamsko naslijeđe koje je ovdje duboko ukorijenjeno.

Islam je u Albaniji prisutan vjekovima, a njegove korijene pronalazimo još u osmanskom periodu. Danas je islam najzastupljenija religija u zemlji, a prema posljednjim podacima, većina stanovništva se izjašnjava kao muslimani. Islam je integriran u svakodnevni život Albanaca, ali na način koji je duboko prožet lokalnom tradicijom i kulturom.

Tirana: Srce islamske Albanije

Putovanje kroz islamsko naslijeđe Albanije ne može započeti bez posjete njenom glavnom gradu – Tirani. Tirana je užurbana metropola u kojoj su moderne zgrade isprepletene s tradicionalnim objektima i istorijskim spomenicima. Srce islamske baštine u Tirani nalazi se u Ethem-begovoj džamiji, jednom od najvažnijih i najstarijih islamskih objekata u zemlji.

Edhem – begova džamija nakon restauracije koju je TIKA pokrenula 2018. godine

Izgrađena krajem 18. i početkom 19. vijeka, ova džamija je preživjela brojne istorijske oluje i danas stoji kao simbol islamske vjere u Albaniji. Njena unutrašnjost je ukrašena prekrasnim freskama koje prikazuju prirodu, rijetkost za islamsku umjetnost tog vremena, a svaki detalj odiše jednostavnom, ali profinjenom ljepotom. Ova džamija je jedno od rijetkih mjesta gdje su se Albanci okupljali tokom komunističkog perioda, kada je religija bila zabranjena. Njeno očuvanje svjedoči o snazi vjere koja je opstala unatoč pritiscima.

Nešto dalje od džamije, nalazi se Sahat Kula – stari toranj sa satom, simbol Tirane. Iako nije isključivo islamski objekt, on svjedoči o vremenu kada su džamijski tornjevi i minareti dominirali gradskim pejzažom. Posjetiti ovaj toranj znači zakoračiti u prošlost i osjetiti duh stare Tirane.

Berat: Grad hiljadu prozora i bogata islamska historija

Berat (Foto: Giovanni Mereghetti—UCG/Getty Images)

Berat, poznat kao “grad hiljadu prozora”, jedno je od UNESCO-ovih svjetskih kulturnih naslijeđa. Ovaj drevni grad, smješten uz rijeku Osum, ima fascinantnu kombinaciju kršćanskih i islamskih objekata. Ono što Beratu daje poseban značaj u islamskom svijetu jesu njegove džamije, posebno Kraljeva džamija (Xhamia e Mbretit), izgrađena u 15. stoljeću tokom osmanske vladavine. Kraljeva džamija, s prepoznatljivom kamenom fasadom i jednostavnim, ali elegantnim dekorom, odražava skromnu, ali postojanu prisutnost islama u ovom dijelu Albanije.

Kraljeva džamija (Foto: religiana.com)

U starom dijelu grada, Mangalemi, možete pronaći još nekoliko historijskih džamija, uključujući Džamiju Bakraca i Džamiju vodiča, koje pružaju uvid u arhitektonski stil i religijski život stanovnika Berata kroz vijekove.

Gjirokastra: Kameniti grad i mjesto duhovne baštine

Gjirokastra (Foto: wander-lush.org)

Gjirokastra, još jedan grad pod zaštitom UNESCO-a, često se naziva “kamenim gradom” zbog svojih jedinstvenih kamenih kuća koje se spuštaju niz brda. Ovaj grad takođe nosi značajno islamsko naslijeđe, a mnoge njegove džamije, poput Čaršijske džamije, datiraju iz osmanskog perioda.

Čaršijska džamija, smještena u srcu starog dijela grada, savršeno prikazuje jednostavnu osmansku arhitekturu. Njeno dvorište, s velikim starim stablom, pruža miran prostor za molitvu i duhovno ispunjenje. Šetnja kroz stare ulice Gjirokastre otkriva kako je islamska arhitektura uticala na svakodnevni život Albanaca kroz stoljeća, dok zvuci sa minareta tih džamija još uvijek uljepšavaju grad.

Islam u Albaniji u savremenom dobu

Islamska zajednica je u Albaniji tradicionalno tolerantna i otvorena, i to je jedna od glavnih karakteristika po kojoj se razlikuje od mnogih drugih islamskih zemalja. Islamski vjernici u Albaniji praktikuju vjeru na način koji je duboko integriran s albanskim kulturnim identitetom.

Pored historijskih džamija, u Albaniji danas postoje i moderni islamski centri, a muslimani slobodno praktikuju svoju vjeru u svakodnevnom životu. Pored religijskih objekata, važno je spomenuti i doprinos islama obrazovanju u Albaniji. Postoje brojne islamske škole i medrese koje njeguju znanje o vjeri i tradiciji, čime pomažu u očuvanju islamskog naslijeđa u zemlji.