Na konferenciji Ujedinjenih naroda izglasano je da se drevni grad Jericho na okupiranoj Zapadnoj obali stavi na listu svjetske baštine.

Jericho je jedan od najstarijih kontinuirano nastanjenih gradova na zemlji i dio je Zapadne obale pod okupacijom Izraela kojim upravlja međunarodno priznata Palestinska uprava, prenosi Beta, pozivajući se na AP.

Jericho je najstariji kontinuirano naseljeni grad na svijetu, sa historijom dugom više od 10.000 godina. Takođe je i najniži grad na svijetu obzirom da se nalazi na 258 metara ispod nivoa mora.

Umjerena klima tokom zimskih mjeseci na području Jericha ga čini omiljenom destinacijom, obzirom da je uvijek nekoliko stepeni toplije nego u ostatku Palestine usljed nadmorske visine i planina koje se dižu okolo. To je veoma važno poljoprivredno područje gdje se proizvodi svježe voće i povrće, a naročito su poznate urme koje važe za najbolje na svijetu, kao i banane i citrusno voće.

Nažalost, Jericho još uvijek nije u mogućnosti da razvije svoj puni arheološki i turistički potencijal zbog izraelske vojne okupacije i ilegalnih kolonijalnih naselja koja traju od 1967. godine.

Ova odluka je značajno priznanje važnosti očuvanja i zaštite kulturnog nasljeđa pred stalnim izazovima i prijetnjama. Takođe se smatra korakom ka poticanju međunarodne saradnje i promovisanju boljeg razumijevanja bogate historije i nasljeđa Palestine.