U Štoju, mjestu udaljenom 11 kilometara od Ulcinja, nalazi se džamija poznata po svojoj otvorenosti i raznolikim aktivnostima koje privlače i lokalno stanovništvo i turiste. Tokom turističke sezone, džamija postaje središte duhovnog života za brojne posjetioce iz različitih dijelova svijeta. O ovom specifičnom džematu ali i o izazovima i ljepotama imamskog poziva, razgovarali smo sa svršenikom Medrese “Mehmed Fatih” Emilom ef. Kalabom, imamom ove džamije.
Emil efendija, vi ste imam u džamiji koja se nalazi u mjestu u kojem gravitira veliki broj stanovnika, ali i posjetitelja, posebno turista. Možete li nam reći nešto više o toj specifičnosti?
— Da. Naša džamija je jedinstvena po tome što se sve aktivnosti – hutbe, predavanja, mektebska nastava – odvijaju na dva jezika: bosanskom i albanskom. Time nastojimo pokazati suštinu zajedništva i jedinstva vjernika. Poruka koju šaljemo jeste da smo svi jednaki pred Bogom. Tokom turističke sezone, broj aktivnosti se značajno povećava jer dolazi mnogo više posjetitelja, što našu džamiju čini poznatom kao “turistička džamija”.
Vi ste završili Medresu “Mehmed Fatih” i Fakultet islamskih nauka u Sarajevu. Kakve uspomene nosite iz tog perioda i kako vam to pomaže u svakodnevnom radu?
— Sarajevo i medresa za mene su posebne uspomene. Iako postoji jezična raznolikost, povezani smo kroz vjeru, kulturu i tradiciju. Prije nego što sam se vratio u Ulcinj, imao sam priliku raditi kao imam u jednom džematu u Danskoj, gdje sam se susreo s velikom raznolikošću među džematlijama. To iskustvo mi je pomoglo da cijenim i podržavam različitost koju imamo i u našoj zajednici i u Štoju. Želja mi je da prepoznamo sličnosti među nama i da kroz njih ojačamo našu zajednicu.
Možete li nam reći nešto više o vašem džematu, posebno nakon završetka turističke sezone? Da li se osjeti promjena?
— Kao što sam već spomenuo, tokom ljeta naša džamija je vrlo posjećena. Međutim, nakon sezone dolazi do pada u broju posjećenosti, osim kada su u pitanju džuma-namazi i mektebska nastava, gdje je prisustvo stalno.
Mektebska nastava se odvija redovno, prema programu Mešihata Islamske zajednice u Crnoj Gori. Da li planirate neke inovacije?
— Da, nastava se redovno odvija prema propisanom programu. Smatram da je važno unijeti određene inovacije u radu s najmlađima. Iskoristio sam svoja prethodna iskustva iz drugih džemata gdje sam radio, kako bih učinio mekteb mjestom gdje djeca ne samo da uče, već se i druže. Cilj je da djeca steknu prijateljstva, a kroz zajedničke aktivnosti i znanja.
Organizujete li događaje i aktivnosti za starije džematlije?
— Da, trudimo se organizovati redovna predavanja, vazove i zajedničko učenje Sufare i Kur’ana. Posebnu pažnju posvećujemo onima koji žele kroz druženje steći nova znanja. Također, starije džematlije su nam primjer ustrajnosti i smatram da je potrebno posvetiti im posebnu pažnju.
Kao mladi imam, koja bi bila vaša poruka našim pratiocima?
— Moja poruka je da je jedinstvo i zajedništvo neprocjenjivo bogatstvo koje posjedujemo. Samo zajedničkim radom možemo ojačati i sebe kao pojedince i cijelu zajednicu.
Sa Emillom ef. Kallabom razgovarao je Samir Kadribašić.