Na današnji dan navršava se tačno 100 godina od Genocida u Šahovićima, jednog od najtragičnijih događaja u istoriji Crne Gore, kada su nevini muslimanski civili stradali u masakru koji se dogodio između 9. i 10. novembra 1924. godine. U proteklom periodu Islamska zajednica u Crnoj Gori organizovala je niz aktivnosti kako bi podsjetila na ovu veliku tragediju i ukazala na važnost očuvanja kulture sjećanja.
Masakr u Šahovićima počeo je kao odmazda za ubistvo Boška Boškovića, načelnika kolašinskog okruga, koje se dogodilo 7. novembra 1924. godine. Iako je ubrzo ustanovljeno da za njegovu smrt nisu odgovorni lokalni muslimani, vlasti su to iskoristile kao povod za zločin. Žandarmi su započeli akciju razoružavanja muslimanskog stanovništva u Šahovićima i Pavinom Polju pod izgovorom da će ih zaštititi, ali su ih zapravo ostavili bespomoćnima pred naletom osvete.
Tokom noći 9. novembra, grupa od oko 2.000 naoružanih ljudi iz okolnih pravoslavnih sela krenula je u napad na razoružano muslimansko stanovništvo. Prema svjedočenjima, napadači su s posebnom brutalnošću uništavali muslimanske kuće, silovali žene i ubijali djecu pred očima njihovih roditelja.
Milovan Đilas, poznati crnogorski intelektualac, u svojoj knjizi “Besudna zemlja” opisao je svjedočanstva svog oca Nikole Đilasa koji je učestvovao u ovom masakru. Prema njegovom opisu, zarobljeni muslimani su mučeni i ubijani na najokrutnije načine, dok su kuće opljačkane i spaljene.
Iako je ovaj masakr bio poznat javnosti, nikada nije sprovedena zvanična istraga niti su počinioci odgovarali za zločine. Zbog straha za svoj život, mnogi muslimani su bili primorani da napuste svoja ognjišta i emigriraju u Bosnu i Hercegovinu ili Tursku. Ova tragedija ostala je skrivena od očiju javnosti i nije dobila potrebnu pažnju u istorijskim knjigama bivše Jugoslavije, zbog čega je prisutna bolna tišina i nepriznanje u vezi sa ovim događajem.
Povodom 100. godišnjice genocida, Odbor za obilježavanje stogodišnjice od Genocida u Šahovićima na čelu sa reisom Islamske zajednice u Crnoj Gori Rifatom ef. Fejzićem, organizovao je komemoracije, kolektivne dženaze i niz drugih događaja.
Reis Fejzić je ovom prilikom pokrenuo inicijativu za izgradnju spomen-obilježja na mjestu masakra, kao i inicijativu za usvajanje Rezolucije o genocidu u Šahovićima u Skupštini Crne Gore uz poziv crnogorskim vlastima da se ovaj datum uvrsti u državni kalendar sjećanja.