Federalna porota je u utorak proglasila američku kompaniju za odbrambene usluge, CACI International, odgovornom za umiješanost u torturu zatvorenika u zloglasnom zatvoru Abu Ghraib kod Bagdada tokom rata u Iraku. Presudom je kompaniji naloženo da isplati ukupno 42 miliona dolara odštete.
Porota je donijela odluku da kompanija iz Virdžinije mora svakom od trojice iračkih tužitelja – Suhailu Al Shimariju, Salahu Al-Ejailiju i As’adu Al-Zuba’eu – isplatiti po 14 miliona dolara. Ovo je prvi put da je neki civilni izvođač pravno odgovoran za mučenje koje je postalo simbol zloupotreba tokom invazije SAD-a na Irak.
Skandal oko Abu Ghraiba postao je javna sramota za administraciju bivšeg predsednika Džordža V. Buša kada su 2004. godine izašle šokantne fotografije koje su prikazivale američke vojnike kako se smiju i poziraju pored zatvorenika prisiljenih u ponižavajuće položaje, poput nage ljudske piramide. Svedoci su izjavili da su preživeli fizičko i seksualno zlostavljanje, električne šokove i lažna pogubljenja.
CACI je odbacio optužbe, tvrdeći da njihovi zaposleni nisu učestvovali u mučenju i najavio žalbu na presudu. Kompanija je svoje radnike angažovala kao islednike po ugovoru sa američkom vladom. Tužitelji su naveli da su CACI islednici davali vojsci naređenja da „omekšaju“ zatvorenike pre ispitivanja, što je uzrokovalo širenje zlostavljanja po celom zatvoru. Zatvorenici su kasnije pušteni bez podizanja optužbi.
Ovaj slučaj ponovo je pokrenuo raspravu o invaziji na Irak, koja je sprovedena na osnovu lažnih tvrdnji da Irak posjeduje oružje za masovno uništenje, što je izazvalo globalnu osudu zbog velikog broja žrtava.