Berlinski zvanični portal suočio se s oštrim reakcijama zbog izjave da izraelsko-palestinski film “No Other Land” sadrži “antisemitske tendencije”.

Film, koji je režirao izraelski novinar Yuval Abraham i palestinski novinar Basel Adra, bavi se izraelskim zauzimanjem teritorije i domova na Zapadnoj obali, i osvojio je nagradu za najbolji dokumentarni film na Berlinskom međunarodnom filmskom festivalu u februaru. Uprkos uspjehu, film još uvijek nije pronašao distributera u Sjedinjenim Američkim Državama.

Autori filma izrazili su zabrinutost zbog etikete koju je film dobio. U objavi na platformi X (bivši Twitter), Yuval Abraham je podijelio kako se osjeća “nesigurno i nepoželjno” u Berlinu zbog optužbi. On je naglasio kako se bolno prisjeća stradanja svoje porodice tokom Holokausta i kako ga vrijeđa što se termin “antisemitizam” zloupotrebljava da bi se ušutkali kritičari izraelske okupacije. Kritičari filma smatraju da on realno prikazuje nasilje vojske i doseljenika nad palestinskim stanovništvom.

Njemački ambasador u Izraelu, Steffen Seibert, pridružio se onima koji su osudili komentare berlinskog portala. On je izjavio kako se o političkoj poruci filma može raspravljati, ali da je optužba o “antisemitskim tendencijama” neprihvatljiva. Nakon pritiska iz različitih krugova, tekst na berlinskom portalu je izmijenjen, a priznata je greška i neadekvatnost prvobitnog opisa.

Njemačka vlada je od početka izraelskog rata protiv Gaze u oktobru 2023. godine pojačala pritisak na pro-palestinski aktivizam. Najnovija kontroverzna mjera vladajuće koalicije uključuje rezoluciju o antisemitizmu, koja je kritikovana zbog usvajanja definicije Međunarodne alijanse za sjećanje na Holokaust (IHRA). Ta definicija često izjednačava kritiku izraelske politike s antisemitizmom, što je izazvalo zabrinutost oko slobode izražavanja.

U međuvremenu, mnogi se boje da bi nova rezolucija mogla imati negativan uticaj na umjetničke i naučne projekte koji propituju izraelsku politiku. Protivnici tvrde da bi uskraćivanje državnih sredstava onima koji podržavaju bojkot Izraela predstavljalo ozbiljan udarac za umjetničke slobode i akademsku nezavisnost. Ova situacija otvara širu raspravu o granicama slobode govora i ulozi države u zaštiti ljudskih prava.