Svjetski dan knjige i autorskih prava obilježava se širom svijeta svakog 23. aprila još od 1995. kada je odluka o tome donesena na Glavnoj skupštini UNESCO-a.
Govoreći o simbolici samog dana Azra Glavatović prof. maternjeg jezika i knjiźevnosti u Medresi “Mehmed Fatih, kaže: “Simbolika ovog dana je veoma važna sa ciljem svjesnijeg i analitičnijeg promišljanja o nesagledivim dobrobitima knjiga i njihovog uticaja. Knjige su izvori raznolikog znanja, istraživanja, spoznaja, iskustava i poredbi. Revnosni čitaoci cjeloživotno izgrađuju i unapređuju sebe te svojim idejama i djelovanjima utiču na razvijanje čovječanstva.”
“Ovim danom šaljemo uporedo i poruke o važnosti zaštite intelektualne svojine ili autorskih prava. Isto kao što ne možemo prisvojiti nečiju imovinu ili predmet tako ne možemo prisvojiti tuđe misli i stavove. Intelektualni stavovi i radovi ljudi su neotuđiva prava koja nam mogu služiti i pomagati, i koja možemo koristiti ali sa posebnim naglaskom od koga su preuzeti.” zaključuje za naš portal prof. Azra Glavatović.
“U vremenu kada je i život postao instant stvar, odnosno, kada i od života očekujemo brze i korjenite promjene bez prolivenog znoja, te svakodnevnim rastom savremenih tehnoloških sredstava, samo posmatranje knjiga u knjižari ili biblioteci predstavlja veliki korak za samo ljudsko biće. O popularnosti knjige kao pojma je, u ovom slučaju, bespotrebno govoriti, budući da se oni kojima čitanje knjiga predstavlja mnogo više od hobija, na ulici posmatraju poput čudaka koji se upravo zbog čitanja tih knjiga predstavljaju kao “crne ovce” u društvu kojima je često uspostaviti jedan smislen razgovor, razgovor koji će imati svoju svrhu i koji će biti vođen sa određenim ciljem, misaona imenica. Otuda, knjiga možda nije popularna, ali to ne znači da se njen značaj u bilo kojem smislu smanjio, samo su vrijednosti današnjeg društva postavljene na pogrešan kantar.” ističe za naš portal Mensur Padović, profesor u Medresi “Mehmed Fatih”.
Kada je u pitanju ostaje li knjiga osnova za istinsko sticanje znanja prof. Padović ističe: “Odgovor na pitanje da li je knjiga i dalje osnova za sticanje istinskog znanja, Bog Dragi nam upravo kroz primjere Knjige daje jednostavan odgovor na to: da, jeste. Iako i sami, nekada, zbog dostupnosti svega na samo klik razdaljine, odletimo u polja koja su često neprovjerena i nama donose mnogo više štete nego koristi, te nas često duboko zabetoniraju u jednoumlje a često i bezumlje, vraćanje izvornim vrijednostima, onima koji nam daju čitavu širinu mogućih tumačenja koja će uvijek imati određenog smisla, barem kada je u pitanju književnost, onda knjiga jeste i treba biti jedini “Google” koji će nam ili dati valjan odgovor, ili navesti na dalje istraživanje onoga što je najbliže istini.”
Dan knjige i autorskih prava biće obilježen u Medresi “Mehmed Fatih” večeras. Medresanti i medresantice će interpretirati poeziju i djelove proze a profesori Azra Glavatović, Liberta Hasanđekaj Kalač i Mensur Padović će ukazati na važnostima knjiga, biblioteka, čitalačkih navika i zaštiti autorskih prava.