Iran je najavio mogućnost ukidanja policije za moral nakon više od dva mjeseca protesta izazvanih hapšenjem Mahse Amini zbog navodnog kršenja strogog ženskog kodeksa oblačenja u zemlji, objavili su u nedjelju lokalni mediji.
Protesti predvođeni ženama, koje su vlasti označile kao “nemire”, zahvatile su Iran otkako je 22-godišnja Iranka kurdskog porijekla umrla 16. septembra, tri dana nakon što je uhapsila moralna policija u Teheranu.
“Policija morala nema nikakve veze sa pravosuđem” i ukinuta je, rekao je državni tužilac Mohammad Jafar Montazeri, a prenosi agencija ISNA.
Komentar je dao na konferenciji na pitanje učesnika “zašto se policija morala ugasit”, navodi se u izvještaju.
Moralna policija — formalno poznata kao Gasht-e Ershad ili „Patrola za usmjeravanje“ — osnovana je pod tvrdolinijaškim predsjednikom Mahmoudom Ahmadinedžadom, kako bi „širila kulturu skromnosti i hidžaba“.
Jedinice su počele patrolirati 2006. godine.
Najava njihovog ukidanja uslijedila je dan nakon što je Montazeri rekao da “i parlament i pravosuđe rade (na pitanju)” o tome da li zakon koji zahtijeva od žena da pokrivaju glavu treba mijenjati.
Predsjednik Ebrahim Raisi rekao je u televizijskim komentarima u subotu da su iranske republikanske i islamske osnove ustavno ukorijenjene, “ali da postoje metode implementacije ustava koje mogu biti fleksibilne”.
Hidžab je postao obavezan četiri godine nakon revolucije 1979. koja je zbacila monarhiju koju podržavaju SAD i uspostavila Islamsku Republiku Iran.
Policajci za moral u početku su izdavali upozorenja da bi se prije 15 godina počeli obračunavati i hapsiti žene.
Odrede za poroke obično su činili muškarci u zelenim uniformama i žene obučene u crne odeću koja im pokriva glavu i gornji dio tijela.
Uloga jedinica je evoluirala, ali je uvijek bila kontroverzna čak i među kandidatima koji se kandiduju za predsjednika.
Norme odijevanja su se postepeno mijenjale, posebno za vrijeme bivšeg umjerenog predsjednika Hassana Rouhanija, kada je postalo uobičajeno vidjeti žene u farmerkama sa širokim šarenim maramama.
Ali u julu ove godine, njegov nasljednik, ultrakonzervativni Raisi, pozvao je na mobilizaciju “svih državnih institucija za sprovođenje zakona o maramama”.
Raisi je tada optužio da su “neprijatelji Irana i islama ciljali kulturne i vjerske vrijednosti društva šireći korupciju”.
Uprkos tome, mnoge žene su nastavile da krše pravila, dopuštajući da im marame skliznu na ramena ili nose uske pantalone, posebno u većim gradovima i mestima.