Film “Gladijator II”, dugo očekivani nastavak Oscarom nagrađenog hita, izazvao je žestoke rasprave i kontroverze na društvenim mrežama nakon što su scene egipatsko-palestinske glumice May Calamawy izbačene iz finalne verzije filma. Ova odluka izazvala je osudu mnogih pro-palestinskih glasova koji vjeruju da je njeno izbacivanje motivisano političkim razlozima, a ne kreativnim odlukama ili tehničkim potrebama filma.
Objava o Calamawyinom odsustvu pojavila se neposredno nakon što je film premijerno prikazan, a fanovi koji su s nestrpljenjem očekivali da je vide u značajnoj ulozi ostali su razočarani. Glumica, koja je stekla međunarodnu popularnost kroz uloge u Marvelovoj seriji „Moon Knight“ i Hulu hitu „Ramy,“ najavljena je kao ključna figura u filmu, pa su izbacivanje i značajno smanjenje njene uloge došli kao neprijatno iznenađenje za mnoge.
Politički motivi ili kreativna odluka?
U trenutku kada se pojačava međunarodni pritisak na filmsku industriju da prepozna i podrži različite glasove, mnogi smatraju da je ova odluka usmjerena protiv Calamawy zbog njenog palestinskog porijekla i javne podrške Gazi. Mnogi pro-palestinski korisnici društvenih mreža pozvali su na bojkot filma, nazivajući ovu situaciju „još jednim primjerom cenzure Palestinaca u medijima.“
S druge strane, neki branitelji filma tvrde da su ovakve promjene u ulozi i skraćivanje scene uobičajene u filmskoj industriji, posebno u visokobudžetnim projektima gdje se traga za optimalnim trajanjem filma.
“Čak se i poznatim glumcima dešava da budu izbačeni iz filmova.”, navode kritičari koji ne vide političku pozadinu u ovom slučaju. Oni ističu da bi kreativan proces mogao da opravda smanjenje uloge, ali i priznaju da je tajming sporan.
Scottova istorija s Bliskim istokom
Kritičari takođe ukazuju na kontroverze u vezi s redateljem Ridleyjem Scottom i njegovim prikazivanjem Bliskog istoka. Scott se ranije suočio s kritikama zbog „izbjeljivanja“ glumačke postave u svom filmu „Egzodus: Bogovi i kraljevi“ (2014), kada je odlučio da su ključni likovi, uključujući proroka Mojsija, glumljeni isključivo bijelim glumcima. Njegov komentar o “nemogućnosti finansiranja” s bliskoistočnim glumcima dodatno je polarizovao mišljenja.
Šta slijedi?
Reakcija na društvenim mrežama nesumnjivo je umanjila uzbuđenje koje je film izazvao kod pro-palestinske publike. Dok neki gledatelji pozivaju na bojkot, drugi traže objašnjenja i odgovore od produkcije.
Bez obzira na stvarne razloge za smanjenje Calamawyine uloge, ovaj slučaj skrenuo je pažnju na kompleksne odnose između politike i filmske industrije. Pitanje ostaje: Da li je uloga May Calamawy izbačena zbog političkih pritisaka ili su njene scene zaista bile viškovi u narativu?
Ostaje da vidimo kako će se situacija dalje razvijati i hoće li filmska industrija odgovoriti na rastuće zahtjeve za većom inkluzivnošću.