Smrtonosni izraelski zračni napadi na Gazu u utorak izazvali su široku osudu evropskih lidera i međunarodnih organizacija, koji su pozvali na hitan prekid vatre i zaštitu civila.
Holandski premijer Dick Schoof izrazio je zabrinutost zbog velikog broja žrtava, naglasivši da je u interesu i palestinskog i izraelskog naroda, posebno porodica talaca, da se sve strane pridržavaju dogovorenih uslova. “To znači prekid vatre, oslobađanje talaca i omogućavanje humanitarne pomoći narodu Gaze”, rekao je Schoof.
Norveški premijer Jonas Gahr Store osudio je napade nazivajući ih “velikom tragedijom” za stanovništvo Gaze, među kojima mnogi žive u šatorima i ruševinama. Njegov ministar vanjskih poslova, Espen Barth Eide, opisao je situaciju kao “noćnu moru” i za Palestince i za porodice izraelskih talaca koji još čekaju njihov povratak.
Visoki španski diplomata, ministar vanjskih poslova Jose Manuel Albares, rekao je da “nema riječi” kojima bi opisao stradanja u Gazi, dok je slovensko Ministarstvo vanjskih i evropskih poslova pozvalo Izrael da odmah prekine vojne operacije, omogući vraćanje talaca i obnovi puni humanitarni pristup. “Sve strane moraju se vratiti pregovorima koji vode ka trajnom miru i rješenju o dvije države”, navedeno je u saopštenju.
Malteški premijer Robert Abela nazvao je izraelske napade “varvarskim” i istakao da su doveli do smrti više od 300 ljudi, uključujući žene i djecu. Irska i Švicarska također su izrazile duboku zabrinutost, dok je švedska ministrica vanjskih poslova Maria Malmer Stenergard naglasila da je “apsolutno ključno” da se primirje poštuje.
Generalni komesar UNRWA Philippe Lazzarini osudio je “užasne scene ubijenih civila, među njima i djece, nakon talasa teškog bombardovanja izraelskih snaga”, upozorivši da nastavak rata samo donosi “još više očaja i patnje”.
Prema lokalnim vlastima u Gazi, izraelska vojska prekršila je primirje stupilo na snagu 19. januara, napadom koji je u utorak ujutro usmrtio najmanje 404 osobe i ranio stotine.
Od oktobra 2023. godine, izraelska vojna kampanja u Gazi odnijela je više od 48.500 palestinskih života, većinom žena i djece, dok je više od 112.000 ljudi ranjeno.
Prošlog novembra Međunarodni krivični sud izdao je naloge za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanyahua i bivšeg ministra odbrane Yoava Gallanta zbog optužbi za ratne zločine i zločine protiv čovječnosti. Izrael se također suočava s optužbama za genocid pred Međunarodnim sudom pravde zbog rata u Gazi.