U mirnom predgrađu Pariza, Chatou, na obali Sene, otvoren je Musée d’Art et de Culture Soufis MTO, prvi muzej na svijetu koji istražuje sufijsku umjetnost i kulturu kroz bogatu kolekciju predmeta i savremenih umjetničkih radova.

Smješten u renoviranoj vili iz 19. vijeka, muzej obuhvata 600 kvadratnih metara izložbenog prostora, gdje se harmonično stapaju originalna arhitektura i moderni prikazi sufizma.

U središtu postavke nalaze se kaškuli, tradicionalne prosjačke zdjele sufija, simboli unutarnjeg putovanja i duhovnog čišćenja. Ovi predmeti izrađeni su od ljuski ploda palme coco de mer, a kaškul simbolizuje povjerenje u božansku providnost. Uz ove zdjele, muzej prikazuje preko 300 eksponata, uključujući rukopise, skulpture i tekstile, koji dočaravaju bogatu sufijsku tradiciju.

Direktorica muzeja, Alexandra Baudelot, naglasila je značaj sufizma u kulturnom kontekstu, ističući kako je sufizam imao snažan utjecaj na umjetnost i kulturu širom svijeta, od Bliskog istoka do Sjeverne Afrike i Azije. “Svi znamo ponešto o sufizmu, a da toga nismo ni svjesni.”, rekla je Baudelot, spominjući poznate figure poput Rumija i vrtećih derviša.

Francuski islamolog Éric Geoffroy upozorava na pogrešne interpretacije sufizma na Zapadu, ističući da sufizam ne može biti odvojen od islama. “Najveći sufijski majstori uvijek su naglašavali da svoju duhovnost crpe iz Kur’ana i Poslanika.”, objašnjava Geoffroy, pozivajući na autentično razumijevanje sufijske tradicije.

Profesor Omid Safi kritikuje kako se Rumijeva poezija često pogrešno interpretira, odvajajući je od njezinih islamskih korijena. “Sufizam ne obećava vječnu sreću, već prisustvo Boga u svim životnim okolnostima.”, kaže Safi, dodajući da prava duhovna tradicija nudi osjećaj povezanosti s Božijom ljubavlju, bilo na vrhu planine ili u dolini.