U subotu 30. novembra 2024. godine, s početkom u 18:30, u zgradi Mešihata Islamske zajednice u Crnoj Gori (Stara Varoš, preko puta Osmanagića džamije), organizovaće se promocija knjige pod nazivom „Školstvo u Crnoj Gori za vrijeme osmanske uprave kao osnova za stvaranje kulturne baštine Bošnjaka (1878–1913)“.

Knjiga pruža jedinstven uvid u period osmanske uprave kroz prizmu obrazovanja, ukazujući na njegov značaj u oblikovanju kulturnog i identitetskog naslijeđa Bošnjaka. Ovo djelo, bazirano na istraživanju i bogatim istorijskim izvorima, baca novo svjetlo na temu koja je do sada bila manje poznata široj javnosti.

O knjizi će govoriti Amina Lila, Afan Latić i Fuad Čekić.

Ova studija je plod obimnog istraživanja osmanskih dokumenata iz Državnog arhiva u Istanbulu, uključujući salname, godišnjake i spise koji svjedoče o prisutnosti bosanskog jezika i planovima obrazovanja iz tog doba.

Poseban naglasak stavljen je na kazama Kosovskog vilajeta, danas dijelovima Crne Gore, s ciljem da se rekonstruiše slika školstva i očuva sjećanje na bogatu tradiciju koja je oblikovala kulturni identitet ovog podneblja.

Ovo djelo poziva sve zainteresovane da se upoznaju s važnim segmentom kulturne istorije Crne Gore, ističući potrebu za daljim istraživanjima koja će doprinositi očuvanju naslijeđa i razumijevanju uticaja različitih kultura koje su oblikovale ovu regiju.