Nedavno deklasificirani špijunski snimci Iraka pomogli su arheolozima da pronađu mjesto bitke kod al-Qadisiyyaha, koja je omogućila ranim muslimanima da osvoje veći dio Bliskog istoka.
Tim arheologa analizirao je slike iz 1973. godine, koje je snimio američki satelitski sistem KH-9 (Hexagon), te otkrio ostatke naselja starog 1.400 godina. Istraživači su svoje nalaze objavili 12. novembra u časopisu Antiquity.
Bitka kod al-Qadisiyyaha, koja se odigrala 636. ili 637. godine, bila je presudna pobjeda za muslimansku vojsku protiv Sasanidskog carstva, koje je tada vladalo područjem današnjeg Irana. Prema Enciklopediji Britannica, ova bitka označila je početak konačnog muslimanskog osvajanja Perzije.
William Deadman, arheolog sa Univerziteta Durham u Velikoj Britaniji, vodio je studiju. Tim istraživača prvotno nije tragao za ovim mjestom, već je proučavao hodočasničku rutu hadža Darb Zubaydah, ključnu rutu između Kufe i Meke tokom Abasijskog halifata. Pregledavajući snimke, arheolozi su prepoznali potencijalno mjesto izgubljenog bojnog polja al-Qadisiyyah.
Analiza snimaka, upotpunjena terenskim istraživanjima, potvrdila je otkriće. Identificirali su zid dug 10 kilometara i jarak sjeverno od grada, što se poklapa s historijskim opisima bitke. Ovo otkriće daje novi uvid u jednu od temeljnih priča o širenju islama na Bliskom istoku.