Rodbina i prijatelji putnika otetih iz voza u Štrpcima danas će položiti cvijeće na spomen obilježja u Podgorici i Bijelom Polju, povodom 31. godišnjice tog zločina.

Cvijeće kod spomen obilježja “Civilnim žrtvama ratova 1991 – 2001.” u Podgorici i “Sat života” u Bijelom Polju položiće porodice otetih, predstavnici Bošnjačkog vijeća, udruženja “Štrpci – Protiv zaborava” i građani.

“Otmica Bošnjaka u Štrpcima dio je plana istrebljivanja Bošnjaka. Neosuđivanje nalogodavaca i izvršilaca predstavlja saučesništvo i pravosudnih organa države Crne Gore i predstavlja produžetak ratnog zločina.” kazao je za naš portal Džemo ef. Redžematović, glavni imam za Podgoricu i Nikšić.

Kako je saopšteno iz Bošnjačkog vijeća, preko tri decenije porodice otetih čekaju pravdu.

“Sjećanjem želimo da iskažemo poštovanje i javni znak, da stradale ne možemo i nećemo zaboraviti, kao ni sve što je povezano sa zločinom, zločincima i nalogodavcima”, kaže se u saopštenju Bošnjačkog vijeća.

Mlade generacije se nažalost na ovom primjeru podižu bez jasnih smjernica šta je dobro a šta je zlo. “Ovo neminovno daje za pravo mladim generacijama da misle da su zločini pravi put. I neuvrštavanje ovih činjenica u obrazovni sistem predstavlja još jedan dokaz da se sa ideologijom 90-tih još nije rasčistilo.” zaključuje Džemo ef. Redžematović.

Suđenja se razvlače, a nema potrage za posmrtnim ostacima žrtava, niti bilo kakve organizovane brige o porodicama stradalih.

“Stradale ne možemo i nećemo zaboraviti”, poručili su iz Bošnjačkog vijeća.

Oni su kazali da je zlo realnost, a suočavanje sa prošlošću prvi korak da jedno društvo nadvlada zlo u sebi, pravdom, sjećanjem i kajanjem.

“Bili su sasvim obični ljudi. Na zbornom mjestu zločina našli su se slučajno, svako je po jedna sudbina. Ako budu zaboravljeni, ako se pomirimo s tišinom voza 671, biće to znak da za nas nema nade.”, navodi se u saopštenju.

Iz Bošnjačkog vijeća su podsjetili da su putnici oteti iz voza “Lovćen” na liniji Beograd – Bar, 27. februara 1993. godine, na lokalnoj Željezničkoj stanici Štrpci.

Tada je, kako su dodali, srpska vojska iz Višegrada izvela iz voza 20 putnika, od kojih su 18 bili Bošnjaci, jedan Hrvat i jedna neidentifikovana osoba.

U tom zločinu stradali su Esad Kapetanović, Iljaz Ličina, Fehim Bakija, Šećo Softić, Rifat Husović, Halil Zupčević, Senad Đečević, Jusuf Rastoder, Ismet Babačić, Tome Buzov, Adem Alomerović, Muhedin Hanić, Safet Preljević, Džafer Topuzović, Rasim Ćorić, Fikret Memović, Fevzija Zeković, Nijazim Kajević, Zvjezdan Zuličić i jedna nepoznata osoba.

“Posmrtni ostaci Halila Zupčevića pronađeni su krajem 2009. godine na obali jezera Perućac, a posmrtni ostaci Rasima Ćorića, Jusufa Rastodera i Iljaza Ličine nađeni su u istom jezeru 2010. godine”, naveli su iz Bošnjačkog vijeća.

Od tada, kako su naglasili, nema pomaka u traganju za posmrtnim ostacima žrtava.